Vero
Vero
Vero is a stylish, vertical hood with black or white glass. Vertical hoods improve visibility of the cooktop and look great.
Description
Vero in white comes with a steel duct and the black kitchen hood comes with a black duct.
With a reversible motor, you have the option of rear extraction, and you can install the hood with or without a duct.
Vero has an energy-saving motor. Touch panel on the front of the kitchen hood for easy operation, but a remote control can also be purchased if desired (art. no. 404127).
Vero has LED lights to ensure good visibility over the hob.
The kitchen hood is supplied for duct-out and recirculation.
Specifications
| Width | 80 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Black glass, White glass |
| Energy class | A+ |
| Extraction | 220/380/530/620 (B 740) |
| Noise level | 44/57/64/68 (B 72) |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | Yes |
Symbol explanations
Product information
Many people experience wall-mounted and cabinet-mounted kitchen hoods as frustration in everyday life, when cooking and sometimes you can be unfortunate enough to bump your head into the kitchen hood while you let your thoughts wander.
Inclined kitchen hoods offer effective dust collection and low noise levels, but are angled so that you get a better view over the hob, and the chance of bumping your head into the product is significantly reduced.
We have several different, inclined kitchen hoods that are good alternatives for a compact and space-saving kitchen hood.
If you buy a kitchen hood for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 9251).
Click here to read about the replacement time for charcoal filters.
When recirculating, the included duct does not need to be installed. The ventilation grille must then be added.
The ventilation grille is available in white (art. no. 9352) and black (art. no. 9646).
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
