Argo
Argo
Argo er en skrånende køkkenemhætte i sort eller hvidt glas med stilfulde stålstriber.
Emhætten fås i bredderne 55 eller 80 cm og kan installeres med eller uden stålkanal. Kanalen er altid inkluderet.
Beskrivelse
Argo fås med sort eller hvidt glas i bredderne 55 eller 80 cm. Udluftningskanalen er altid i børstet stål. Skrå emhætter forbedrer udsynet til kogepladen og ser flotte ud alene på væggen. Med en reversibel motor har du mulighed for bagudsugning. Til normal ventilation og recirkulation.
Specifikationer
| Bredde | 55 cm, 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Hvitt glass, Sort glass |
| Energiklasse | A+ |
| Kapacitet | 300/430/620 (B 770) |
| Lydniveau | 48/56/63 (B 68) |
| Belysning | 2 x LED |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Nej |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Mange oplever vægmonterede og skabsmonterede emhætter som frustration i hverdagen, når de laver mad, og nogle gange kan man være uheldig nok til at støde hovedet ind i emhætten, mens man lader tankerne vandre.
Skrå emhætter tilbyder effektiv støvopsamling og lavt støjniveau, men er vinklede, så man får et bedre udsyn over kogepladen, og risikoen for at støde hovedet ind i produktet reduceres betydeligt.
Vi har flere forskellige, skrå emhætter, der er gode alternativer til en kompakt og pladsbesparende emhætte.
Hvis du køber en emhætte til recirkulation, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 9251).
Klik her for at læse om udskiftningstiden for kulfiltre.
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
Ved recirkulation behøver den medfølgende kanal ikke at blive installeret. Ventilationsgitteret skal derefter tilføjes.
Ventilationsgitteret fås i hvid (art.nr. 9352) og sort (art.nr. 9646).
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
