Vero
Vero
Vero er en stilfuld, skrå emhætte med sort eller hvidt glas. Skrå emhætter forbedrer udsynet til kogepladen og ser godt ud.
Beskrivelse
Vero i hvid leveres med stålkanal, og den sorte emhætte leveres med sort kanal.
Med en reversibel motor har du mulighed for bagudsugning, og du kan installere emhætten med eller uden kanal.
Vero har en energibesparende motor. Touchpanel på forsiden af emhætten for nem betjening, men en fjernbetjening kan også tilkøbes, hvis det ønskes (art. nr. 404127).
Vero har LED-lys for at sikre god udsyn over kogepladen.
Emhætten leveres til normal ventilation og recirkulation.
Specifikationer
| Bredde | 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Normailventilation (N), Recirkulation (R) |
| Metal/Farve | Hvitt glass, Sort glass |
| Energiklasse | A+ |
| Kapacitet | 220/380/530/620 (B 740) |
| Lydniveau | 44/57/64/68 (B 72) |
| Mål udtag | 120 mm, 150 mm |
| Installationspakke | Installationspakke 1, Installationspakke 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolforklaringer
Produktinformation
Mange oplever vægmonterede og skabsmonterede emhætter som frustration i hverdagen, når de laver mad, og nogle gange kan man være uheldig nok til at støde hovedet ind i emhætten, mens man lader tankerne vandre.
Skrå emhætter tilbyder effektiv støvopsamling og lavt støjniveau, men er vinklede, så man får et bedre udsyn over kogepladen, og risikoen for at støde hovedet ind i produktet reduceres betydeligt.
Vi har flere forskellige, skrå emhætter, der er gode alternativer til en kompakt og pladsbesparende emhætte.
Hvis du køber en emhætte til recirkulation, skal der tilkøbes et kulfilter (art.nr. 9251).
Klik her for at læse om udskiftningstiden for kulfiltre.
Angiv altid ventilationstypen ved bestilling.
Ved recirkulation behøver den medfølgende kanal ikke at blive installeret. Ventilationsgitteret skal derefter tilføjes.
Ventilationsgitteret fås i hvid (art.nr. 9352) og sort (art.nr. 9646).
De fleste placerer kogezonen op ad en væg i køkkenet. Dette forenkler ofte kanalen fra emhætten til det fri, enten direkte gennem væggen bagved eller direkte gennem loftet. Nu er emhætten også ofte tilsluttet eksterne motorer eller enheder, der er placeret væk fra køkkenet. Installation af lige vægmonterede emhætter er meget nemt. Afstanden mellem emhætten og kogepladen skal være fra 50-70 cm. For et gaskomfur, mindst 65 cm.
Fedtfiltrene kan rengøres i opvaskemaskinen ved maksimalt 50 grader.
