Argo
Argo
Argo is a slanted kitchen hood in black or white glass, with stylish steel stripes.
The kitchen hood is available in 55 or 80 cm widths and can be installed with or without a steel duct, the duct is always included.
Description
Argo is available with black or white glass in 55 or 80 cm widths. The duct is always in brushed steel. Inclined hoods improve visibility of the hob and look great on their own on the wall. With a reversible motor you have the option of rear extraction. For duct-out and recirculation.
Specifications
| Width | 55 cm, 80 cm |
|---|---|
| Vent Type | Duct-out, Recirculation |
| Metal/Colour | Black glass, White glass |
| Energy class | A+ |
| Extraction | 300/430/620 (B 770) |
| Noise level | 48/56/63 (B 68) |
| Lighting | 2 x LED |
| Outlet dimensions | 120 mm, 150 mm |
| Installation package | Installation package 1, Installation package 2 160 mm |
| AUX signal | No |
Symbol explanations
Product information
Many people experience wall-mounted and cabinet-mounted kitchen hoods as frustration in everyday life, when cooking and sometimes you can be unfortunate enough to bump your head into the kitchen hood while you let your thoughts wander.
Tilted kitchen hoods offer effective odour collection and low noise levels, but are angled so that you get a better view over the hob, and the chance of bumping your head into the product is significantly reduced.
We have several different, tilted kitchen hoods that are good alternatives for a compact and space-saving solution.
If you buy a kitchen hood for recirculation, a charcoal filter must be purchased additionally (art. no. 9251).
Click here to read about the replacement time for charcoal filters.
When recirculating, the included duct does not need to be installed. The ventilation grille must then be added.
The ventilation grille is available in white (art. no. 9352) and black (art. no. 9646).
Most people place the cooking zone against a wall in the kitchen. This often simplifies the ducting from the kitchen hood to the open air, either directly through the wall behind or directly through the ceiling. Now the kitchen hood is also often connected to external motors or units that are located away from the kitchen. Installing straight wall hoods is very easy. The distance between the hood and the hob should be from 50–70 cm. For a gas stove, a minimum of 65 cm.
The grease filters can be cleaned in the dishwasher at a maximum of 50 degrees.
