Vero
Vero
Vero är en snygg, snedställd köksfläkt med svart eller vitt glas. Sneda köksfläktar förbättrar sikten över spisen och ser snygga ut.
Beskrivning
Vero i vitt levereras med stålkanal och den svarta köksfläkten levereras med svart kanal.
Med en reversibel motor har du möjlighet till bakre utsug, och du kan installera fläkten med eller utan kanal.
Vero har en energisparande motor. Pekskärm på framsidan av köksfläkten för enkel användning, men en fjärrkontroll kan också köpas till om så önskas (art.nr. 404127).
Vero har LED-lampor för att säkerställa god sikt över hällen.
Köksfläkten levereras för standardventilation och recirkulation.
Specifikationer
| Bredd | 80 cm |
|---|---|
| Ventilasjonstype | Recirkulation (R), Standardventilation (S) |
| Metall/Färg | Hvitt glass, Sort glass |
| Energiklass | A+ |
| Kapacitet | 220/380/530/620 (B 740) |
| Ljudnivå | 44/57/64/68 (B 72) |
| Dimension stos | 120 mm, 150 mm |
| Installationspaket | Installationspaket 1, Installationspaket 2 160 mm |
| POT-signal | Ja |
Symbolförklaringar
Produktinformation
Många upplever väggmonterade och skåpmonterade köksfläktar som frustration i vardagen, vid matlagning och ibland kan man ha oturen att stöta huvudet i köksfläkten medan man låter tankarna vandra.
Slutande köksfläktar erbjuder effektiv dammuppsamling och låg ljudnivå, men är vinklade så att man får bättre sikt över hällen, och risken att stöta huvudet i produkten minskar avsevärt.
Vi har flera olika, snedställde köksfläktar som är bra alternativ för en kompakt och platsbesparande köksfläkt.
Om du köper en köksfläkt för recirkulation måste ett kolfilter köpas till extra (art.nr 9251).
Klicka här för att läsa om utbytestiden för kolfilter.
Vid recirkulation behöver den medföljande kanalen inte installeras. Ventilationsgallret måste då läggas till.
Ventilationsgallret finns i vitt (art.nr 9352) och svart (art.nr 9646).
De flesta placerar kokzonen mot en vägg i köket. Detta förenklar ofta kanaliseringen från köksfläkten till det fria, antingen direkt genom väggen bakom eller direkt genom taket. Nu är köksfläkten också ofta ansluten till externa motorer eller enheter som är placerade en bit från köket. Att installera raka väggmonterade fläktar är mycket enkelt. Avståndet mellan fläkten och hällen bör vara 50–70 cm. För en gasspis, minst 65 cm.
Fettfiltren kan rengöras i diskmaskin i högst 50 grader.
